Petitchef

duminică, 28 noiembrie 2010

Supa de taietei cu cartofi

Asa face soacra mea supa de taietei ,pune carnea de pui la fiert in apa rece,cind incepe sa fiarba se ia supa ,cu spumiera,se poun2-3 morcovi ,o radacina de pastirnac ,o radacina de patrunjel,putina telina ,in oala linga pui sa fiarba,dupa ce a fiert carnea se scoate int-un castron ,in supa ramasa se pun citi va cartofi intregi,sa fiarba,cind sun aproape fierti (ii incercam cu o furculita)se pun taieteii de casa,se da gustul de sare ,eu folosesc in loc de sare delikat,se pune patrunjel tocat cind este gata,este o supa mai consistenta ,din cauza cartifilor.POFTA BUNA/

Galuste cu prune

Am tot cautat in stinga si in dreapta ,ca sa gasesc alta reteta de galuste fara cartofi,o vecina mi-a spus reteta ei care suna asa:intr-o cratita se pune un bocan de 800ml de apa,se pune pe foc ,se adauga putina sare,100ml de ulei,acelas borcan se umple cu faina alba,se rastoarna peste apa care clocoteste,se amesteca bine,se ia de pe foc si se incorporeaza 2 oua.Se face un aluat care se intinde pe masa ,se intinde in forma de sul ,se taie bucatele si se pune cite o pruna,(prunele au stat o ora cu zahar)se acopera bine pruna ,se pun la fiert in apa cu sare,cind se ridica deasupra stim ca sunt fierte,le putem lasa inca 2-3 minute.Int-ro tigaie calim pesmetu,pina devine auriu,eu nu pun zahar in pesmet se caramelizeaza,pun zaharul separat intr-o farfurie.Cind au fiert galustele ,le scoatem cu o paleta si le dam prin pesmet ,apoi prin zahar,se lasa la racit si apoi le servim,sunt moi si peste citeva zile.



Chiftelute cu sos de rosii

Se ia carne tocata,de porc sau amestec ,se pune un ou ,intreg,4-5 feli de piine uscata,care se immoaie in apa,sare,3-4 catei de usturoi,piinea se scurge bine de apa,se pune peste carne ,se amesteca toate ingredientele ,se modeleaza chiftelele ,mie imi place sa le fac rotunde,ca si bilele,se prajesc in ulei incins .Separat se toaca o ceapa,care se caleste in putin ulei,cind ceapa s-a inmuiat punem o lingura de faina ,2 linguri de pasta de rosii sau bulion,se stinge cu 500 ml de apa calda,se amesteca bine sa nu se faca cocoloase,se lasa la fiert ,amestecind sa nu se prinda de fundul cratitei,se pune sare dupa gust,un pik de delikat ,plante aromatice,putin piper macinat,daca este pre gros se mai pune apa,se pun si chiftelele in sos se mai fierb 3-4 minute,se pune usturoiul,se opreste sosul si se serveste cu ce dorim:orez,piure,cartofi natur,paste fainoase.Eu l-am servit acum cu spaghete.POFTA BUNA sa aveti.

vineri, 26 noiembrie 2010

Ciocanele la punga

Aceasta reteta ,am fact-o astfel:am pus intr-o punga pentru friptura,un kg. de ciocanele,condimente:delikat,sare ,boia de ardei dulce,ierburi aromatice ,piper cu cili,o ceapa taiata solzisori,ciperci taiate lamele,o cana de bulion si o cana de vin alb.Am pus punga intr-o tava de yena,am pus-o o oara la cuptorul incins,dupa acest timp o scos punga,am lasat carnea sa se rumeneasca,daca a scazut sosul mai punem un pic de bulion dizolvat cu apa,iasa o friptura deosebita,noi o servim cu pireu de cartofi si muraturi.POFTA BUNA sa aveti.


Conopida pane

Acum se gaseste conopida din belsug,asa ca am hotarit sa fac conopida pane.Se desface ,o conopida ,potrivita,in buchetele,se spala si se pune la fiert in apa clocotita cu sare,se firbe bine,se strecoara ,se lasa la racit,intre timp se bat ouale,ca si pt. omleta ,se pune delikat ,o lingura de smintina .Buchetelele de conopida se dau prin faina ,apoi prin ou si se prajesc in ulei ,pe toate partile,se pun pe servetele ,ca sa se scurga surplusul de ulei,se srvesc cu smintina ,calde sau reci.POFTA BUNA

marți, 23 noiembrie 2010

Tort Tiramisu

Este unul din torturile mele preferate.Se face astfel:
-3 oua
-200gr. zahar pudra
  -500gr.mascarpone
-esenta de rom
-250 ml. frisca
-400gr. piscoturi de sampanie
-300ml cafea indulcita

Se separa ouale,galbenusurile se mixeaza cu zaharul pudra,se pune mascarpone,esenta de rom,albusurile se bat spuma cu un praf de sare,se amesteca cu galbenusurile,apoi cu frisca batuta.Se moaie piscoturile in cafea,doar putin se scufunda ,altfel se moaie si isi pierd forma,punem folie intr-o forma(,eu nu am avut folie asa ca am pus intr-o forma de yena)punem un rind de piscoturi ,unul de crema(,mie imi place crema din belsug)iar piscoturi ,iarcrema, pina se termina cu crema ,se da la frigider cel putin 6 ore sau de seara pina dimineata ,se scote din forma si se pudreaza cu cacao.Eu l-am lasat in forma si asa l-am portionat,dar s-a terminat foarte repede.


Gogosari cu conopida

A venit rindul gogosarilor sa fie in camara ,nu singuri ,ci imbratisati cu conopida,se cumpara ,pt,un borcan de 5 l,
doua conopide potrivite,doua kg. de gogosari,curatam conopida si o desfacem in buchetele,spala gogosari,ii curatam de cotoare,asezam in borcan ,un rind de conopida unul de gogosari,preparam ,cum scrie pe plic,doua plicuri de pikant fix dulce acrisor,il punem fierbinte peste legume ,legam borcanul cu ciolofan,il punem pe raft in camara ,sta cuminte pina ii vine rindul ,abia astept

duminică, 21 noiembrie 2010

Castraveti murati

Acum ne bate iarna la usa ,trebuier sa umplec camarile cu de toate:,muraturi,dulceata compot,etc...O sa va scriu aici cum am, pus eu castraveti la murat:in nborcane de 720ml.se pune otet, pina la dunga borcanului,este aproape de fund o dunga pe borcan,punem castraveti, un pic de morcov rondele,ceapa ,citiva solzisori,o lingurita de sare mare pt. muraturi ,o lingurita de zahar,hrean o bucatica,amestec pt. muraturi(piper,mustar,etc..),se umple borcanul cu apa rece ,se pune capacul ,se pune la dustuit cam 15 minute,se scot si se pen intre paturi la racit.Sunt minunati in zilele lungi si reci,dar pina apare iarna s-ar pute ca sa dispara de pe rafturile camarii.


joi, 18 noiembrie 2010

Prajitura tavalita

Pentru pandispan avem nevoie
:200 gr faina
200 gr zahar
7 oua
80 gr unt topit
Mixam ouale intregi cu zaharul pana isi tripleaza volumul (10- 15 minute cu un mixer normal). Adaugam faina cernuta treptat si amestecam cu grija de jos in sus. la sfarsit adaugam untul topit si rece si amestecam cu foarte mare grija si tot de jos in sus pana la inglobarea perfecta in aluat. Aluatul final trebuie sa aiba o consistenta pufoasa,Tapetam forma cu unt si faina si adaugam aluatul. Il bagam in cuptorul preincalzit la 180 grade pentru 25-30 minute. cand este auriu si se desprinde singur de pe margini este gata.
Scoatem pandispanul din cuptor si il lasama sa se raceasca dupa care il taiem in cubulete de aproximativ 4x4 cm. Pentru glazura :
350 gr zahar

115 gr cacao

100 gr unt

120 gr apa
250 gr fulgi coco sau nuca macinata
 Intr-o craticioara amestecam untul, zaharul, apa, cacaoa si lasam pe foc mic pana zaharul se topeste complet. Avem grija sa amestecam destul de des ca sa nu avem surpriza sa ne trezim cu glazura arsa sau cu cocoloase.

Lasam glazura sa se raceasca dupa care luam cate un cubulet de pandispan si il scufundam in glazura,apoi il tavalim prin nuca de cocos.




Cuscus cu ciuperci

Cuscusu se pune la fiert in apa cu sare ,indicatiile sunt pe pachet,pt,sos se toaca o ceapa marunt,se caleste in ulei,ciupercile se curata ,se toaca ,se adauga la ceapa,se fierb bine ,intr-un castronel se pun 2-3 linguri de smintina ,o lingura de faina,se amesteca bine si se pune in cratita peste ciuperci,se da gustul de sare ,eu pun delikat de legume.Cuscusul se strecoara si se serveste cu sosul de ciperci alaturi.